Here are the full specifications of Apple iPhone 12 Pro Max smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
Also, See:
- Samsung Galaxy S20 FE 5G Full Specifications and Price
- Apple iPad Air (2020) Full Specifications and Price
- Full Specifications of Redmi Note 9 Pro Max and Price
Apple iPhone 12 Pro Max Full Specifications
General
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 12 Pro Max |
| Display | Super Retina XDR OLED |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), stainless frame |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Dimensions | 160.8 x 78.1 x 7.4 mm |
| Weight | 228 g |
| Battery | Li-Ion, non-removable, wireless charging with fast charging proprietary |
| Colour variants | Silver, Graphite, Gold, Pacific Blue |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.7 inches |
| Resolution | 1284 x 2778 pixels at 458 PPI density |
Hardware
| Processor | Apple A14 Bionic (5 nm) chipset, Hexa-core CPU and Apple GPU (4-core graphics) GPU |
| Internal storage | 128GB, 256GB, 512GB |
Camera
| Rear camera | Quad, 12 MP at f/1.6, 12 MP at f/2.2, 12 MP at f/2.4, dual pixel PDAF, OIS, TOF 3D LiDAR scanner with Quad-LED dual-tone flash and HDR |
| Front camera | Dual, 12 MP at f/2.2 and SL 3D with HDR |
Software
| OS | iOS 14 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| SIM type | Single or Dual, Nano-SIM or eSim |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79, 260, 261 Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Sensors
| Face ID | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Siri natural language commands and dictation |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Also, See:
- Oppo A73 5G Full Specifications and Price
- Realme 7 (Global) Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy F41 Full Specifications and Price
Apple iPhone 12 Pro Max Price
| United States | $1099 |
| United Kingdom | £853 |
| Europe | €936 |
| China | ¥7,400 |
| India | ₹80,630 |
| Nigeria | ₦418,700 |
| Ghana | Gh₵6,400 |
| Kenya | Ksh119,350 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: FUT 23 Web App Not Working - April 29, 2026
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Working on Android - April 29, 2026
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Connecting - April 29, 2026
