Here are the full specifications of Infinix Hot 9 Play and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
Also, See:
- Infinix Smart 5 Full Specifications and Price
- Full Specifications of Infinix Hot 9 and Price in Nigeria
- Full Specifications of Infinix Hot 9 Pro and Price in Nigeria
Infinix Hot 9 Play Full Specifications
General
| Brand | Infinix |
| Model | Hot 9 Play |
| Form factor | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 171.8 x 78 x 8.9 mm |
| Weight | 209 g |
| Battery capacity | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Colour variants | Midnight Black, Quetzal Cyan, Violet, Ocean Wave |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.82 inches |
| Resolution | 720 x 1640 pixels at 263 PPI density |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6761 Helio A22 Quad-core 2.0 GHz |
| RAM | 2GB, 3GB, 4GB variants |
| Internal storage | 32GB, 64GB microSD expandable |
Camera
| Rear camera | Dual, 13 MP with QVGA, triple-LED flash, panorama and HDR |
| Front camera | 8 MP |
Software
| OS | Android 9.0 Pie |
| Skin | XOS 6.0 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM radio | Yes |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Ambient light | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Also, See:
- Tecno Spark 5 Air Full Specifications and Price
- Full Specifications of Tecno Spark 5 Pro and Price
- Full Specifications of Tecno Spark 6 Air and Price
Infinix Hot 9 Play Price
| United States | $137 |
| United Kingdom | £106 |
| Europe | €116 |
| China | ¥936 |
| India | ₹10,055 |
| Nigeria | ₦52,500 |
| Ghana | Gh₵791 |
| Kenya | Ksh14,846 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Edit Post on Pinterest - May 27, 2026
- How to Post on Pinterest - May 26, 2026
- How to Log in to a Pinterest Account - May 26, 2026
