Here are the full specifications of the Nokia 225 device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
Also, See:
- Realme Q2 Pro Full Specifications and Price
- Apple Watch SE Full Specifications and Price
- Coolpad Cool 6 Full Specifications and Price
Phone Details
Nokia 225 Full Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | 225 |
| Display type | TFT |
| Body type | N/A |
| Protection | N/A |
| Dimensions | 124.7 x 51 x 13.7 mm |
| Weight | 90.1 g |
| Battery capacity | Li-Ion 1150 mAh, removable |
| Colour variants | Black, Classic Blue, Metallic Sand |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 2.4 inches |
| Resolution | 240 x 320 pixels at 167 PPI density |
Hardware
| Processor | Unisoc UMS9117 chipset |
| RAM | 64MB |
| Internal storage | 128MB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | 0.3 MP |
| Front camera | No |
Software
| OS | N/A |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | N/A |
| GPS | N/A |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | N/A |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
Sensors
| Fingerprint | N/A |
| Proximity | N/A |
| Barometer | N/A |
| Accelerometer | N/A |
| Gyroscope | N/A |
| Compass | N/A |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Also, See:
- Vivo Y70 Full Specifications and Price
- Tecno Spark 6 Full Specifications and Price
- Huawei Nova 7 SE 5G Youth Full Specifications and Price
Nokia 225 Price
| United States | $47 |
| United Kingdom | £36 |
| Europe | €40 |
| China | ¥316 |
| India | ₹3,499 |
| Nigeria | ₦18,000 |
| Ghana | Gh₵275 |
| Kenya | Ksh5,190 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Web App Not Working FIFA 23 - May 1, 2026
- Fixed: Instagram Not Working Properly - May 1, 2026
- Fixed: Instagram Keeps Crashing - May 1, 2026
