Here are the full specifications of Honor Pad X6 and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
Also, See:
Honor Pad X6 Full Specifications
General
| Brand | Honor |
| Model | Pad X6 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | |
| Protection | Glass front, aluminium frame, aluminium back |
| Dimensions | 240.2 x 159 x 7.6 mm |
| Weight | 460 g |
| Battery capacity | Li-Po 5100 mAh, non-removable with fast charging proprietary |
| Colour variants | Neo Mint |
| Released year | Expected in 2020 |
Display
| Screen size | 9.7 inches |
| Resolution | 800 x 1280 pixels at 156 PPI density |
Hardware
| Processor | Kirin 710A (14 nm) Octa-core 4×2.0 GHz Cortex-A73 and 4×1.7 GHz Cortex-A53 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
Camera
| Rear camera | 5 MP at f/2.2 panorama and HDR |
| Front camera | 2 MP at f/2.4 |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | Magic UI 3.1 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | |
| 3G | Yes |
| 3G bands | |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | |
| 5G | No |
| Speed |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity | No |
| Barometer | No |
| Accelerometer | No |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Also, See:
Honor Pad X6 Price
Price in Nigeria
Honor Pad X6 price will start around ₦57,000 in Nigeria.
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: KB5017321 Update Not Installing on Windows 11 - April 28, 2026
- Fixed: Google Play Store Error DF-DFERH-01 - April 28, 2026
- Fixed: GlobeOne App Not Working - April 28, 2026
