Here are the full specifications of the Motorola Edge 20 Lite smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Motorola Edge 20 Lite Full Specifications
General
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 20 Lite |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 165.9 x 76 x 8.3 mm |
| Weight | 185 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 30W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Electric Graphite, Lagoon Green |
| Released year | August 2021 |
Display
| Screen size | 6.7 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 385 PPI density |
| Aspect ratio | 19.5:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek MT6853 Dimensity 720 5G (7 nm) chipset, Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G57 MC3 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 12GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 108 MP camera at f/1.9 aperture, 8 MP at f/2.2 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 32 MP camera at f/2.3 aperture with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 66 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 66 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, under the display, optical |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Motorola Edge 20 Lite Price
Motorola Edge 20 Lite is priced at around $415 in the United States, €350 in Europe and ₦170,900 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $415 |
| United Kingdom | £299 |
| Europe | €350 |
| China | ¥2,685 |
| India | ₹30,895 |
| Nigeria | ₦170,900 |
| Ghana | Gh₵2,485 |
| South Africa | ZAR6,065 |
| Kenya | Ksh45,105 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: 0x800f0806 Windows 11 - April 28, 2026
- Fixed: KB5017321 Update Not Installing on Windows 11 - April 28, 2026
- Fixed: Google Play Store Error DF-DFERH-01 - April 28, 2026


1 thought on “Motorola Edge 20 Lite Full Specifications and Price”