Here are the full specifications of Realme 7i and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
Also, See:
- Xiaomi Poco X3 NFC Full Specifications and Price
- Oppo Reno 4 SE Full Specifications and Price
- Motorola One 5G Full Specifications and Price
Realme 7i Full Specifications
General
| Brand | Realme |
| Model | 7i |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Dimensions | 164.1 x 75.5 x 8.9 mm |
| Weight | 188 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable with fast charging proprietary |
| Colour variants | Aurora Green, Polar Blue |
| Released year | Expected in September 2020 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) Chipset, Octa-core 4×2.0 GHz Kryo 260 Gold CPU and 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Quad, 64 MP at f/1.8, 8 MP at f/2.3, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, panorama and HDR |
| Front camera | 16 MP at f/2.1 with HDR |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | Realme UI |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Also, See:
- Oppo F17 Full Specifications and Price
- Gionee M30 Full Specifications and Price
- Xiaomi Redmi Note 10 Full Specifications and Price
Realme 7i Price
| United States | $213 |
| United Kingdom | £165 |
| Europe | €180 |
| China | ¥1,439 |
| India | ₹15,649 |
| Nigeria | ₦81,959 |
| Ghana | Gh₵1,229 |
| Kenya | Ksh23,029 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Google Play Store Error DF-DFERH-01 - April 28, 2026
- Fixed: GlobeOne App Not Working - April 28, 2026
- Fixed: AMP App Not Working - April 27, 2026
