Here are the full specifications of the Realme Narzo 20 Pro smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
Also, See:
- Gionee M40 Pro Full Specifications and Price
- Tecno Spark Go 2020 Full Specifications and Price
- Oppo Reno4 Mo Salah Edition Full Specifications and Price
Phone Details
Realme Narzo 20 Pro Full Specifications
General
| Brand | Realme |
| Model | Narzo 20 Pro |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Dimensions | 162.3 x 75.4 x 9.4 mm |
| Weight | 191 g |
| Battery capacity | Li-Po 4500 mAh battery, non-removable with fast charging proprietary |
| Colour variants | White Knight, Black Ninja |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 405 PPI density |
Hardware
| Processor | Mediatek Helio G95 (12 nm) chipset, Octa-core 2×2.05 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G76 MC4 GPU |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Quad, 48 MP, 8 MP at f/2.3, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 16 MP at f/2.0 |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | Realme UI |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB cable and User Manual |
Also, See:
- BLU G91 Full Specifications and Price
- Infinix Hot 10 Lite Full Specifications and Price
- Tecno Spark 6 Go Full Specifications and Price
Realme Narzo 20 Pro Price
| United States | $190 |
| United Kingdom | £140 |
| Europe | €160 |
| China | ¥1,300 |
| India | ₹14,000 |
| Nigeria | ₦72,300 |
| Ghana | Gh₵1,100 |
| Kenya | Ksh20,800 |
Latest posts by Goodness (see all)
- New Development In Crypto Market - May 27, 2026
- How to Log out of Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Log in to Facebook Messenger - May 27, 2026
