Here are the full specifications of the Realme Narzo 50A smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Realme Narzo 50A Full Specifications
General
| Brand | Realme |
| Model | Narzo 50A (RMX3430) |
| Display | IPS LCD, 570 nits (HBM) |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 164.5 x 75.9 x 9.6 mm |
| Weight | 207 g |
| Battery capacity | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 18W
Reverse charging |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Oxygen Blue, Oxygen Green |
| Released year | September 2021 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek Helio G85 (12nm) chipset
Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 and 6×1.8 GHz Cortex-A55 CPU Mali-G52 MC2 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 50 MP camera at f/1.8 aperture, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera at f/2.0 aperture with Panorama and HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | Realme UI 2.0 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Realme Narzo 50A Price
Realme Narzo 50A is priced at around $150 in the United States, €130 in Europe and ₦61,990 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $150 |
| United Kingdom | £110 |
| Europe | €130 |
| China | ¥970 |
| India | ₹11,199 |
| Nigeria | ₦61,990 |
| Ghana | Gh₵910 |
| South Africa | ZAR2,249 |
| Kenya | Ksh16,680 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Doordash Not Working - April 25, 2026
- Fixed: Deathloop Keeps Crashing - April 25, 2026
- Fixed: Modern Warfare 2 Beta Not Working - April 24, 2026
