Here are the full specifications of the Samsung Galaxy Z Flip3 5G smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Samsung Galaxy Z Flip3 5G Full Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Flip3 5G |
| Display | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Body type | Plastic front, glass back (Gorilla Glass Victus), aluminium frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | Unfolded: 166 x 72.2 x 6.9 mm
Folded: 86.4 x 72.2 x 15.9-17.1 mm |
| Weight | 183 g |
| Battery capacity | Li-Po 3300 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 25W |
| Wireless charging | Fast wireless charging 11W
Reverse wireless charging 4.5W |
| Uptime | No |
| Colour variants | Phantom Black, Green, Lavender, Cream, White, Pink, Gray |
| Released year | August 2021 |
Display
| Screen size | 6.7 inches |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels at 426 PPI density |
| Aspect ratio | No |
| Cover display | Super AMOLED, 1.9 inches, 260 x 512 pixels |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) chipset, Octa-core 1×2.84 GHz Kryo 680, 3×2.42 GHz Kryo 680 and 4×1.80 GHz Kryo 680 CPU and Adreno 660 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 264GB, MicroSD non-expandable |
| MicroSD Limit | No |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 12 MP camera at f/1.8 aperture and 12 MP at f/2.2 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 10 MP camera at f/2.4 aperture with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | One UI 3.5 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB type | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| SIM type | Nano-SIM, eSIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 2, 5, 25, 41, 66, 71, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Samsung Galaxy Z Flip3 5G Price
Samsung Galaxy Z Flip3 5G is priced at around $999 in the United States, €845 in Europe and ₦411,090 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $999 |
| United Kingdom | £720 |
| Europe | €845 |
| China | ¥6,470 |
| India | ₹74,140 |
| Nigeria | ₦411,090 |
| Ghana | Gh₵5,989 |
| South Africa | ZAR14,690 |
| Kenya | Ksh109,190 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Did Jeffrey Dahmer Kill His Grandma? - May 12, 2026
- Jeffrey Dahmer Deaf Victim - May 12, 2026
- Jeffrey Dahmer Victims Timeline - May 12, 2026

1 thought on “Samsung Galaxy Z Flip3 5G Full Specifications and Price”