Here are the full specifications of Tecno Camon 16 Premier and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.

Also, See:
- Infinix Zero 8 Full Specifications and Price
- Motorola Moto G9 Full Specifications and Price
- Tecno Pouvoir 4 Pro Full Specifications and Price
Tecno Camon 16 Premier Full Specifications
General
| Brand | Tecno |
| Model | Camon 16 Premier |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | |
| Protection | |
| Dimensions | 170.6 x 77.2 x 9.1 mm |
| Weight | |
| Battery capacity | Li-Po 4500 mAh, non-removable with fast charging proprietary |
| Colour variants | Glacial Silver |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.9 inches |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels at 374 PPI density |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6785 Helio G90T Octa-core 2×2.05 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Quad, 64 MP at f/1.9, 8 MP at f/2.3, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4, with Penta-LED flash, panorama and HDR |
| Front camera | Dual, 48 MP at f/2.2 and 8 MP at f/2.2 with Dual-LED flash and HDR |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | HIOS 6.0 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Also, See:
- Realme V3 Full Specifications and Price
- Huawei Enjoy 20 Plus Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy S20 FE Full Specifications and Price
Tecno Camon 16 Premier Price
| United States | $269 |
| United Kingdom | £210 |
| Europe | €227 |
| China | ¥1,835 |
| India | ₹19,740 |
| Nigeria | ₦103,000 |
| Ghana | Gh₵1,555 |
| Kenya | Ksh29,120 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Edit Post on Pinterest - May 27, 2026
- How to Post on Pinterest - May 26, 2026
- How to Log in to a Pinterest Account - May 26, 2026