Here are the full specifications of the Tecno Spark Power 2 Air smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
Also, See:
- Doogee N30 Full Specifications and Price
- Itel A44 Power Full Specifications and Price
- Realme Narzo 20A Full Specifications and Price
Phone Details
Tecno Spark Power 2 Air Full Specifications
General
| Brand | Tecno |
| Model | Spark Power 2 Air |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 174.9 × 79.6 × 9.2 mm |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 6000 mAh battery, non-removable |
| Colour variants | Cosmic Shine, Ice Jadeite |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 7.0 inches |
| Resolution | 720 x 1640 pixels at 246 PPI density |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) chipset, Quad-core 4×2.0 GHz Cortex-A53 CPU and PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Quad, 13 MP, 2 MP, 2 MP and 0.3 MP with Quad-LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 8 MP with Dual-LED flash |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | HiOS 6.1 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | micro-USB 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB cable, Protective Cover and User Manual |
Also, See:
- BLU G91 Full Specifications and Price
- Gionee P12 Full Specifications and Price
- Ulefone Note 7P Full Specifications and Price
Tecno Spark Power 2 Air Price
| United States | $115 |
| United Kingdom | £85 |
| Europe | €95 |
| China | ¥755 |
| India | ₹8,500 |
| Nigeria | ₦43,700 |
| Ghana | Gh₵670 |
| Kenya | Ksh12,600 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Use Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Log out on Pinterest - May 27, 2026
- How to Edit Post on Pinterest - May 27, 2026
