Here are the full specifications of the Tecno Spark 8 Pro smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Tecno Spark 8 Pro Full Specifications
General
| Brand | Tecno |
| Model | Spark 8 Pro |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 169 x 76.8 x 8.77 mm |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 33W |
| Wireless charging | N/A |
| Uptime | No |
| Colour variants | Komodo Island, Turquoise Cyan, Winsor Violet and Interstellar Black |
| Released year | November 2021 |
Display
| Screen size | 6.8 inches |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels at 395 PPI density |
| Aspect ratio | N/A |
Hardware
| Processor | MediaTek Helio G85 (12nm) chipset
Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 and 6×1.8 GHz Cortex-A55 CPU Mali-G52 MC2 GPU |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 48 MP camera at f/1.8 aperture, 2MP at f/2.4 and QVGA AI lens with Dual-LED flash and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera with Dual-LED flash |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Touch focus and Face detection |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | HiOS 7.6 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE Band 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Tecno Spark 8 Pro Price
Tecno Spark 8 Pro is priced at around $169 in the United States, €149 in Europe and ₦69,400 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $169 |
| United Kingdom | £125 |
| Europe | €149 |
| China | ¥1,079 |
| India | ₹12,559 |
| Nigeria | ₦69,400 |
| Ghana | Gh₵1,035 |
| South Africa | ZAR2,655 |
| Kenya | Ksh18,935 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Working on Android - April 29, 2026
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Connecting - April 29, 2026
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Working - April 29, 2026




2 thoughts on “Tecno Spark 8 Pro Full Specifications and Price”