Here are the full specifications of the Xiaomi Poco M3 Pro 5G smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Xiaomi Poco M3 Pro 5G Full Specifications
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Poco M3 Pro 5G |
| Display | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ), 500 nits (HBM) |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass 3) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Dimensions | 161.8 x 75.3 x 8.9 mm |
| Weight | 190 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 18W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Poco Yellow, Power Black, Cool Blue |
| Released year | May 2021 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 405 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) chipset, Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G57 MC2 GPU |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 48 MP camera at f/1.8 aperture, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with Dual-LED Dual-tone flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera at f/2.0 |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | MIUI 12 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Xiaomi Poco M3 Pro 5G Price
Xiaomi Poco M3 Pro 5G is priced around $195 in the United States, €159 in Europe and ₹14,089 in India. Prices in other specific countries are currencies are provided below.
| United States | $195 |
| United Kingdom | £139 |
| Europe | €159 |
| China | ¥1,239 |
| India | ₹14,089 |
| Nigeria | ₦79,929 |
| Ghana | Gh₵1,120 |
| South Africa | ZAR2,669 |
| Kenya | Ksh20,840 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: FUT 23 Web App Not Working - April 29, 2026
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Working on Android - April 29, 2026
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Connecting - April 29, 2026
