Here are the full specifications of the Tecno Camon 17 Pro smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Tecno Camon 17 Pro Full Specifications
General
| Brand | Tecno |
| Model | Camon 17 Pro |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 33W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Glacial Silver |
| Released year | April 2021 |
Display
| Screen size | 6.82 inches |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels at 405 PPI density |
| Aspect ratio | 20.5:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) chipset, Octa-core 2×2.05 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G76 MC4 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 64 MP camera, 8 MP and 2 MP with five-LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.0 aperture with AI faceID |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Geotagging, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode and Macro mode |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | HiOS v7.6 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes, dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Bluetooth | Yes, 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes, dual stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Tecno Camon 17 Pro Price
Tecno Camon 17 Pro is priced around $270 in the United States, €225 in Europe and ₹20,005 in India. Prices in other specific countries are currencies are provided below.
| United States | $270 |
| United Kingdom | £195 |
| Europe | €225 |
| China | ¥1,749 |
| India | ₹20,005 |
| Nigeria | ₦102,735 |
| Ghana | Gh₵1,565 |
| South Africa | ZAR3,915 |
| Kenya | Ksh29,250 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Jeffrey Dahmer Deaf Tony - May 13, 2026
- Fixed: Valorant Service Unavailable - May 13, 2026
- Fixed: Cyberpunk Sandevistan Not Working - May 13, 2026

