Here are the full specifications of Apple iPhone 12 Mini smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.

Also, See:
- Apple iPhone XR Complete Specifications and Price
- Sony Xperia 5 II Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy S20 FE Full Specifications and Price
Apple iPhone 12 Mini Full Specifications
General
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 12 Mini |
| Display | Super Retina XDR OLED |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), aluminium frame |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Dimensions | 131.5 x 64.2 x 7.4 mm |
| Weight | 135 g |
| Battery | Li-Ion, non-removable, wireless charging with fast charging proprietary |
| Colour variants | Black, White, Red, Green, Blue |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 5.4 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels at 476 PPI density |
Hardware
| Processor | Apple A14 Bionic (5 nm) chipset, Hexa-core CPU and Apple GPU (4-core graphics) GPU |
| Internal storage | 64GB, 128GB, 256GB |
Camera
| Rear camera | Quad, 12 MP at f/1.6, 12 MP at f/2.4, dual pixel PDAF, OIS with Quad-LED dual-tone flash and HDR |
| Front camera | Dual, 12 MP at f/2.2 and SL 3D with HDR |
Software
| OS | iOS 14 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| SIM type | Single or Dual, Nano-SIM or eSim |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79, 260, 261 Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Sensors
| Face ID | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Siri natural language commands and dictation |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Also, See:
- Realme 7 (Global) Full Specifications and Price
- Apple iPad Air (2020) Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy S20 FE 5G Full Specifications and Price
Apple iPhone 12 Mini Price
| United States | $699 |
| United Kingdom | £540 |
| Europe | €595 |
| China | ¥4,715 |
| India | ₹51,319 |
| Nigeria | ₦266,300 |
| Ghana | Gh₵4,070 |
| Kenya | Ksh75,940 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Messenger Video Filters Not Working - April 28, 2026
- Fixed: 0x800f0806 Windows 11 - April 28, 2026
- Fixed: KB5017321 Update Not Installing on Windows 11 - April 28, 2026