Here are the full specifications of the Gionee M12 Pad Pro tablet device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Tab Details
Gionee M12 Pad Pro Full Specifications
General
| Brand | Gionee |
| Model | M12 Pad Pro |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 7500mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 5V/2A |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Black and Rose Gold |
| Released year | July 2021 |
Display
| Screen size | 10.3 inches |
| Resolution | N/A |
| Aspect ratio | N/A |
Hardware
| Processor | N/A |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | N/A |
| Front camera | Single Lens, 8 MP |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Gionee M12 Pad Pro Price
Gionee M12 Pad Pro is priced at around $275 in the United States, €230 in Europe and ₦113,510 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $275 |
| United Kingdom | £199 |
| Europe | €230 |
| China | ¥1,785 |
| India | ₹20,569 |
| Nigeria | ₦113,510 |
| Ghana | Gh₵1,635 |
| South Africa | ZAR3,950 |
| Kenya | Ksh29,760 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Messenger Effects Not Working - April 27, 2026
- Fixed: MW2 Beta Not Working - April 26, 2026
- Top 15 Ways To Prevent Cyber Attacks - April 26, 2026

