Here are the full specifications of the Huawei Nova Y60 smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Huawei Nova Y60 Full Specifications
General
| Brand | Huawei |
| Model | Nova Y60 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 165.26 × 76.02 × 9.2 mm |
| Weight | 185 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 10W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Crushed Green and Black |
| Released year | September 2021 |
Display
| Screen size | 6.6 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 268 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) chipset, Octa-core 4×2.35 GHz Cortex-A53 and 4×1.8 GHz Cortex-A53 CPU and PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 512GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 13 MP camera, 5MP at f/2.2 and 2 MP at f/2.4 with LED flash |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera at f/1.8 aperture |
| Camera functions | Autofocus, Digital zoom, HDR, Touch focus, Face detection and Fixed focus |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | EMUI 11.0.1 (Without GMS) |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C interface, 1.0 reversible connector |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 26, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Huawei Nova Y60 Price
Huawei Nova Y60 is priced at around $209 in the United States, €179 in Europe and ₦86,000 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $209 |
| United Kingdom | £150 |
| Europe | €179 |
| China | ¥1,350 |
| India | ₹15,360 |
| Nigeria | ₦86,000 |
| Ghana | Gh₵1,260 |
| South Africa | ZAR3,079 |
| Kenya | Ksh22,959 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Instagram DMs Crashing - May 2, 2026
- Fixed: Fortnite Crashing After New Update - May 1, 2026
- Fixed: FIFA 23 SBC Not Working - May 1, 2026

1 thought on “Huawei Nova Y60 Full Specifications and Price”