Here are the full specifications of the Huawei Y8S smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
- Itel A35 Full Specifications and Price
- Wiko Power U20 Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy S21 5G Full Specifications and Price
Phone Details
Huawei Y8S Full Specifications
General
| Brand | Huawei |
| Model | Y8S |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 162.4 x 77.1 x 8.1 mm |
| Weight | 180 g |
| Battery capacity | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 10W |
| Uptime | Up to 29 Hours on Talk Time, 500 Hours on Stand-by and 32 Hours on Music Play |
| Colour variants | Black, Green |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels at 396 PPI density |
| Aspect ratio | 19.5:9 ratio |
Hardware
| Processor | Huawei Hisilicon Kirin 710 (12 nm) chipset, Octa-core 4×2.2 GHz Cortex-A73 and 4×1.7 GHz Cortex-A53 CPU and Mali-G51 MP4 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 1TB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 48MP and 2MP cameras with Single LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Dual Lens, 8 MP and 2 MP cameras with HDR |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Digital image stabilization, Geotagging, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer and Scene mode |
Software
| OS | Android 9 |
| Skin | EMUI 9.1, HMS |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | Micro USB 2.0, USB OTG |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 7, 8, 20 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, Micro USB cable, Pre-applied Screen Protector, SIM Tray Ejector, Phone Case and User Manual |
Also, See:
- BLU C7 Full Specifications and Price
- Oppo A94 Full Specifications and Price
- Discover how many times your iPhone battery was recharged
Huawei Y8S Price
| United States | $165 |
| United Kingdom | £120 |
| Europe | €136 |
| China | ¥1,069 |
| India | ₹12,079 |
| Nigeria | ₦62,790 |
| Ghana | Gh₵968 |
| Kenya | Ksh18,180 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Start a Chat on Facebook Messenger - May 28, 2026
- How to Make Calls on Facebook Messenger - May 28, 2026
- New Development In Crypto Market - May 27, 2026