Here are the full specifications of the Huawei Enjoy 20 SE smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
- Tecno Pop 5 Full Specifications and Price
- Gionee K6 Full Specifications and Price
- Infinix S5 Pro Full Specifications and Price
Phone Details
Huawei Enjoy 20 SE Full Specifications
General
| Brand | Huawei |
| Model | Enjoy 20 SE |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | N/A |
| Protection | N/A |
| Dimensions | 165.7 x 76.9 x 9.3 mm |
| Weight | 206g |
| Battery capacity | Li-Ion 4000 mAh |
| Fast charging | Yes, 22.5W |
| Uptime | |
| Colour variants | Crush Green, Blush Gold, Midnight Black |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 395 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Kirin 710A (14 nm) chipset, Octa-core 4×2.0 GHz Cortex-A73 and 4×1.7 GHz Cortex-A53 CPU and Mali-G51 GPU |
| RAM | 4GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 13 MP at f/1.8, 8 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 cameras with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 8 MP at f/2.0 camera with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | EMUI 10.1, Upgradable |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
- Mobicel Legend Full Specifications and Price
- Realme 7i Global Full Specifications and Price
- HTC Desire 20 Plus Full Specifications and Price
Huawei Enjoy 20 SE Price
| United States | $200 |
| United Kingdom | £145 |
| Europe | €160 |
| China | ¥1,299 |
| India | ₹14,600 |
| Nigeria | ₦75,800 |
| Ghana | Gh₵1,165 |
| Kenya | Ksh21,600 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Make Calls on Facebook Messenger - May 28, 2026
- New Development In Crypto Market - May 27, 2026
- How to Log out of Facebook Messenger - May 27, 2026