Infinix Smart 2 Pro, an upgraded version of the Infinix smart 2 has been launched. The device comes with a good camera, double face ID, fingerprint scanner among other amazing features. We shall be looking into Infinix Smart 2 Pro Specifications and Price in Nigeria.
Also Read: Tecno Spark Pro Specifications and Price in Nigeria
Infinix Smart 2 Pro Specifications and Price in Nigeria
Infinix Smart 2 Pro Price
Price in Nigeria: ₦ 45,000
Infinix Smart 2 Pro Specifications
Also Read: Huawei P20 Pro Complete Specifications and Price
GENERAL
| Release date | July 2018 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 147.10 x 68.80 x 8.50 |
| Weight (g) | 145.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3600 |
| Colours | Black, Gold and Grey |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 5.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720×1440 pixels |
HARDWARE
Also Read: Tecno Camon iTwin Specifications and Price in Nigeria
| Processor | 1.5GHz Quad octa-core |
| Processor make | MediaTek MT6739 |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
CAMERA
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear Flash | LED |
| Front camera | 8-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 8.1 |
| Skin | XOS |
CONNECTIVITY
Recommended: Best Android Phones Below ₦25,000 Budget
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| USB Tethering | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| USB Port | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | – |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
SENSORS
Editor’s Pick: Here Is The Truth Untold About Making Money Online
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Voice Control | Yes |
| gyroscope | Yes |
| Intelligent digital assistant | Yes |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Use Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Log out on Pinterest - May 27, 2026
- How to Edit Post on Pinterest - May 27, 2026
