Here are the full specifications of the Itel A44 Air smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.

Also, See:
- Gionee P12 Full Specifications and Price
- Vivo S7e 5G Full Specifications and Price
- Infinix Smart HD Full Specifications and Price
Phone Details
Itel A44 Air Full Specifications
General
| Brand | Itel |
| Model | A44 Air |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 146.7 x 74 x 8.3 mm |
| Weight | 133 g |
| Battery capacity | Li-Ion 2400 mAh, non-removable |
| Colour variants | Blusher Gold, Elegant Blue, Slate Grey |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 5.45 inches |
| Resolution | 480 x 960 pixels at 189 PPI density |
Hardware
| Processor | UniSoC Spreadtrum SC9832E chipset, Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 CPU and Mali 400MP2 GPU |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Dual, 5 MP and 0.3 MP with LED flash and HDR |
| Front camera | 5 MP with LED flash and HDR |
Software
| OS | Android 8.1 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | Micro USB 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 2, 4, 7, 12, 17 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB cable and User Manual |
Also, See:
- BLU G91 Full Specifications and Price
- Gionee M40 Pro Full Specifications and Price
- Ulefone Note 7P Full Specifications and Price
Itel A44 Air Price
| United States | $70 |
| United Kingdom | £50 |
| Europe | €60 |
| China | ¥460 |
| India | ₹5,200 |
| Nigeria | ₦26,700 |
| Ghana | Gh₵410 |
| Kenya | Ksh7,700 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Messenger Effects Not Working - April 27, 2026
- Fixed: MW2 Beta Not Working - April 26, 2026
- Top 15 Ways To Prevent Cyber Attacks - April 26, 2026