Here are the full specifications of the Lenovo K14 Plus smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Phone Details
The Lenovo K14 Plus model has great specifications. It comes with a 6.5-inches screen with a 720 x 1600 pixels resolution IPS display panel housing the front 8 MP selfie lens.
The processor is an Octa-core CPU, UNISOC Tiger T700 (12 nm) chipset and Mali-G52 MP2 GPU. It has 4GB RAM and 64GB internal storage. Amazingly, it is 4G LTE network enabled. Lenovo K14 Plus houses a gigantic 4000mAh battery and runs on Android 11.
Also, See:
It has triple cameras on the back, a 48 MP primary lens and dual secondary 2 MP lens, with LED flash and comes in different colour variants such as Beige and Grey. This, however, is just a sneak peek, kindly check the table below for all the features that come with the device.
Lenovo K14 Plus Full Specifications
General
| Brand | Lenovo |
| Model | K14 Plus |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 165.1 x 75.7 x 9.1 mm |
| Weight | 198 g |
| Battery capacity | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 10W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Beige and Grey |
| Released year | February 2022 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | UNISOC Tiger T700 (12 nm) chipset
Octa-core 2×1.8 GHz Cortex-A75 CPU and 6×1.8 GHz Cortex-A55 CPU Mali-G52 MP2 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 48 MP camera at f/2.0, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera at f/2.0 aperture with HDR |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Touch focus and Face detection |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C interface, 1.0 reversible connector |
| SIM type | Single or Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 40, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Lenovo K14 Plus Price
Lenovo K14 Plus is priced at around $180 in the United States, €159 in Europe and ₦74,900 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $180 |
| United Kingdom | 130 |
| Europe | €159 |
| China | ¥1,140 |
| India | ₹13,515 |
| Nigeria | ₦74,900 |
| Ghana | Gh₵1,150 |
| South Africa | ZAR2,699 |
| Kenya | Ksh20,459 |
- How to Log out on Pinterest - May 27, 2026
- How to Edit Post on Pinterest - May 27, 2026
- How to Post on Pinterest - May 26, 2026



