Here are the full specifications of the LG K8X smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
- Itel A25 Pro Full Specifications and Price
- Gionee M11s Full Specifications and Price
- Gionee M11 Pro Full Specifications and Price
Phone Details
LG K8X Full Specifications
General
| Brand | LG |
| Model | K8X |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 147.6 x 71 x 8.6 mm |
| Weight | 145 g |
| Battery capacity | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Fast charging | N/A |
| Uptime | Up to 28 Hours on Talk Time, 480 Hours on Stand-by and 31 Hours on Music Play |
| Colour variants | Silver |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 5.7 inches |
| Resolution | 720 x 1520 pixels at 295 PPI density |
| Aspect ratio | 19:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) chipset, Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 CPU and PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 128GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 13 MP and 5 MP cameras with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 5 MP camera |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer and Scene mode |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | Micro USB 2.0, USB OTG |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 7, 8, 20, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, TPU Silicon case and User Manual |
Also, See:
- Oppo A6 Full Specifications and Price
- LG Q92 5G Full Specifications and Price
- UMIDIGI A9 Full Specifications and Price
LG K8X Price
| United States | $147 |
| United Kingdom | £109 |
| Europe | €120 |
| China | ¥960 |
| India | ₹10,790 |
| Nigeria | ₦58,000 |
| Ghana | Gh₵860 |
| Kenya | Ksh16,000 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Log out of Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Log in to Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Use Facebook Messenger - May 27, 2026
