Here are the full specifications of the OPPO A11s smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
OPPO A11s Full Specifications
General
| Brand | OPPO |
| Model | A11s |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Dimensions | 163.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | 186 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 30W
100% in 65 min |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | White, Black |
| Released year | September 2021 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) chipset, Octa-core 4×1.8 GHz Kryo 240 and 4×1.6 GHz Kryo 240 CPU and Qualcomm Adreno 610 GPU |
| RAM | 4GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 13 MP, 2 MP and 2 MP cameras with LED flash |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera at f/2.0 aperture |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom and more |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | ColorOS 7.2 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | No |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
OPPO A11s Price
OPPO A11s is priced at around $165 in the United States, €140 in Europe and ₦67,935 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $165 |
| United Kingdom | £120 |
| Europe | €140 |
| China | ¥1,065 |
| India | ₹12,159 |
| Nigeria | ₦67,935 |
| Ghana | Gh₵985 |
| South Africa | ZAR2,435 |
| Kenya | Ksh18,180 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Fortnite Crashing After New Update - May 1, 2026
- Fixed: FIFA 23 SBC Not Working - May 1, 2026
- Fixed: Web App Not Working FIFA 23 - May 1, 2026
