Here are the full specifications of Oppo A53 and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.

Also, See:
- Tecno Pouvoir 4 Full Specifications and Price
- Vivo S1 Prime Full Specifications and Price
- Infinix Hot 9 Play Full Specifications and Price
Oppo A53 Full Specifications
General
| Brand | Oppo |
| Model | A53 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | |
| Protection | |
| Dimensions | 163.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | 186 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable with fast charging proprietary |
| Colour variants | Electric Black, Fancy Blue |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 Octa-core 4×1.8 GHz Kryo 240 and 4×1.6 GHz Kryo 240 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB expandable |
Camera
| Rear camera | Triple, 16 MP (wide), 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, panorama and HDR |
| Front camera | 16 MP at f/2.0 |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | ColorOS 7.2 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Also, See:
- LG Velvet 5G UW Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy S20 FE 5G Full Specifications and Price
- Infinix Note 7 Lite Full Specifications and Price
Oppo A53 Price
Price in Nigeria
Oppo A53 price starts at ₦77,400
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: 0x800f0806 Windows 11 - April 28, 2026
- Fixed: KB5017321 Update Not Installing on Windows 11 - April 28, 2026
- Fixed: Google Play Store Error DF-DFERH-01 - April 28, 2026