Here are the full specifications of the Realme Q2i smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
Also, See:
- Oppo A32 Full Specifications and Price
- LG Wing 5G Full Specifications and Price
- Xiaomi Poco C3 Full Specifications and Price
Realme Q2i Full Specifications
General
| Brand | Realme |
| Model | Q2i |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | N/A |
| Protection | N/A |
| Dimensions | 164.4 x 76 x 8.6 mm |
| Weight | 189.5 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable with fast charging proprietary |
| Colour variants | Blue, Silver |
| Released year | Expected in 2020 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
Hardware
| Processor | MediaTek Dimensity 720 5G (7 nm) chipset, Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G57 MC3 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
Camera
| Rear camera | Triple, 13 MP at f/2.2, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, panorama and HDR |
| Front camera | 8 MP at f/2.0 with HDR |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | Realme UI |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 1, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G 2.3 Gbps DL |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Also, See:
- Infinix Hot 10 Full Specifications and Price
- Gionee S12 Lite Full Specifications and Price
- Oppo Reno 4 SE Full Specifications and Price
Realme Q2i Price
| United States | $149 |
| United Kingdom | £114 |
| Europe | €126 |
| China | ¥998 |
| India | ₹10,900 |
| Nigeria | ₦56,400 |
| Ghana | Gh₵859 |
| Kenya | Ksh16,100 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Make Calls on Facebook Messenger - May 28, 2026
- New Development In Crypto Market - May 27, 2026
- How to Log out of Facebook Messenger - May 27, 2026
