Here are the full specifications of the Tecno Camon 16 Pro smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.

Also, See:
- Gionee Max Full Specifications and Price
- Itel P36 Pro Full Specifications and Price
- Ulefone Note 7P Full Specifications and Price
Phone Details
Tecno Camon 16 Pro Full Specifications
General
| Brand | Tecno |
| Model | Camon 16 Pro |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass), plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass (Corning Gorilla Glass) |
| Dimensions | 171.4 x 77.7 x 8.9 mm |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 5000, non-removable |
| Colour variants | Onyx Black / Ice Crystal Blue |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.8 inches |
| Resolution | 720 x 1640 pixels at 262 PPI density |
Hardware
| Processor | Mediatek Helio G70 (12 nm) chipset, Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 and 6×1.7 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G52 2EEMC2 GPU |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Quad, 64 MP, 8 MP, 2 MP and VGA with Quad-LED flash |
| Front camera | Dual, 16 MP and QVGA |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | HiOS v7.0 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB cable, Protective Cover and User Manual |
Also, See:
- Vivo Y12s Full Specifications and Price
- Infinix Smart HD Full Specifications and Price
- Oppo Reno4 Mo Salah Edition Full Specifications and Price
Tecno Camon 16 Pro Price
| United States | $180 |
| United Kingdom | £135 |
| Europe | €150 |
| China | ¥1,200 |
| India | ₹13,300 |
| Nigeria | ₦68,600 |
| Ghana | Gh₵1,050 |
| Kenya | Ksh19,700 |
Latest posts by Goodness (see all)
- What Is The Best Way To Clear CCIE Security V6 Exam? - April 10, 2026
- Best Defense Badges in NBA 2K23 - April 10, 2026
- Best Finishing Badges in NBA 2K23 - April 10, 2026