Here are the full specifications of the BLU G71+ smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Phone Details
The BLU G71+ model has great specifications. It comes with a 6.5-inches screen with a 720 x 1600 pixels resolution IPS display panel housing the front 13 MP selfie lens.
The processor is an Octa-core CPU, UNISOC Tiger T610 chipset and Mali-G52 MP2 GPU. It has 4GB RAM and 64GB/128GB internal storage. Amazingly, it is 4G LTE network enabled. BLU G71+ houses a gigantic 4900mAh battery and runs on Android 11.
Also, See:
It has triple cameras on the back, a 13 MP primary lens and dual secondary 2 MP lens, with LED flash and comes in different colours Bronze, Green, Blue and White. This, however, is just a sneak peek, kindly check the table below for all the features that come with the device.
BLU G71+ Full Specifications
General
| Brand | BLU |
| Model | G71+ |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 160.2 x 76.7 x 9.0 mm |
| Weight | 175 g |
| Battery capacity | Li-Ion 4900mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 10W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Bronze, Green, Blue and White |
| Released year | February 2022 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 267 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | UNISOC Tiger T610 chipset
Octa-core 2×1.8 GHz Cortex-A75 and 6×1.6 GHz Cortex-A55 CPU Mali-G52 MP2 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 13 MP camera, 2MP, 2MP AI lens with LED flash and HDR |
| Front camera | Single Lens, 13 MP camera with Face Beautification, FaceID and HDR |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom and Touch focus |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA Band 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, TPU Silicon case and User Manual |
Also, See:
BLU G71+ Price
BLU G71+ is priced at around $159 in the United States, €140 in Europe and ₦66,100 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $159 |
| United Kingdom | £119 |
| Europe | €140 |
| China | ¥1,009 |
| India | ₹11,969 |
| Nigeria | ₦66,100 |
| Ghana | Gh₵1,025 |
| South Africa | ZAR2,415 |
| Kenya | Ksh18,070 |
- Fixed: Instagram Not Working Properly - May 1, 2026
- Fixed: Instagram Keeps Crashing - May 1, 2026
- Fixed: Instagram Crashing - May 1, 2026




1 thought on “BLU G71+ Full Specifications and Price”