Here are the full specifications of the BLU G71L smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Phone Details
The BLU G71L model has great specifications. It comes with a 6.5-inches screen with a 720 x 1600 pixels resolution IPS display panel housing the front 8 MP selfie lens.
The processor is an Octa-core CPU, UNISOC SC9863A (28 nm) chipset and PowerVR GE8322 GPU. It has 4GB RAM and 128GB internal storage. Amazingly, it is 4G LTE network enabled. BLU G71L houses a gigantic 5000mAh battery and runs on Android 11.
Also, See:
It has triple cameras on the back, a 13 MP primary lens and dual secondary 2 MP lens, with LED flash and comes in different colour variants such as Blue and Green. This, however, is just a sneak peek, kindly check the table below for all the features that come with the device.
BLU G71L Full Specifications
General
| Brand | BLU |
| Model | G71L |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 164.4 x 75.9 x 9.6 mm |
| Weight | 198 g |
| Battery capacity | Li-Ion 5000mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 10W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Blue and Green |
| Released year | February 2022 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio | N/A |
Hardware
| Processor | UNISOC SC9863A (28 nm) chipset
Octa-core 4×1.6 GHz Cortex-A55 and 4×1.2 GHz Cortex-A55 CPU PowerVR GE8322 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 64GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 13 MP camera, 2MP and 2MP AI lens with LED flash and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera with HDR |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom and Touch focus |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | Upgradable |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, TPU Silicon case and User Manual |
Also, See:
BLU G71L Price
BLU G71L is priced at around $139 in the United States, €120 in Europe and ₦57,800 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $139 |
| United Kingdom | £100 |
| Europe | €120 |
| China | ¥879 |
| India | ₹10,380 |
| Nigeria | ₦57,800 |
| Ghana | Gh₵919 |
| South Africa | ZAR2,100 |
| Kenya | Ksh15,800 |
- How to Start a Chat on Facebook Messenger - May 28, 2026
- How to Make Calls on Facebook Messenger - May 28, 2026
- New Development In Crypto Market - May 27, 2026



