Here are the full specifications of the BLU G90 smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
- Gionee X2 Full Specifications and Price
- Tecno Phantom 10 Full Specifications and Price
- Tecno Phantom 10 Premier Full Specifications and Price
Phone Details
BLU G90 Full Specifications
General
| Brand | BLU |
| Model | G90 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass 4), plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass (Corning Gorilla Glass 4) |
| Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.4mm |
| Weight | 185 g |
| Battery capacity | Li-Po 4000 mAh, removable |
| Fast charging | Yes, 10W |
| Uptime | Up to 29 Hours on Talk Time, 600 Hours on Stand-by and 52 Hours on Music Play |
| Colour variants | Black, White, Magenta, Blue |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.6 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek Helio A25 (12 nm) chipset, Octa-core 4×1.8 GHz Cortex-A53 and 4×1.5 GHz Cortex-A53 CPU and PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 16 MP, 8 MP and 2 MP cameras with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 13 MP camera |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer and Scene mode |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, TPU Silicon and User Manual |
Also, See:
- Xiaomi Mi 11 Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy F4 Full Specifications and Price
- Apple iPhone 12 Mini Full Specifications and Price
BLU G90 Price
| United States | $139 |
| United Kingdom | £103 |
| Europe | €113 |
| China | ¥908 |
| India | ₹10,200 |
| Nigeria | ₦54,900 |
| Ghana | Gh₵814 |
| Kenya | Ksh15,160 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Jeffrey Dahmer Victims Timeline - May 12, 2026
- How to Make If I Was Trend - May 12, 2026
- Fixed: MW2 Open Beta Crashing - May 11, 2026
