Here are the full specifications of the Realme Narzo smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.
Also, See:
- Gionee K3 Full Specifications and Price
- Gionee M11 Full Specifications and Price
- Tecno Phantom 10 Premier Full Specifications and Price
Phone Details
Realme Narzo Full Specifications
General
| Brand | Realme |
| Model | Narzo |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass (Corning Gorilla Glass 3) |
| Dimensions | 162.1 x 74.8 x 8.9 mm |
| Weight | 191 g |
| Battery capacity | Li-Po 4300 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 30W |
| Uptime | Up to 32 Hours on Talk Time, 560 Hours on Stand-by and 35 Hours on Music Play |
| Colour variants | Just White and Just Black |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 405 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) chipset, Octa-core 2×2.05 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G76 MC4 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 48 MP, 8 MP, 2 MP and 2 MP cameras with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 16 MP camera |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Optical zoom, Digital image stabilization, Geotagging, Touch focus, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode and Macro mode |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | Realme UI 1.0, Upgradable |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
- Oppo A6 Full Specifications and Price
- Vivo Y30i Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy F4 Full Specifications and Price
Realme Narzo Price
| United States | $162 |
| United Kingdom | £120 |
| Europe | €133 |
| China | ¥1,065 |
| India | ₹11,999 |
| Nigeria | ₦62,090 |
| Ghana | Gh₵957 |
| Kenya | Ksh17,755 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: MW2 Beta Not Working - April 26, 2026
- Top 15 Ways To Prevent Cyber Attacks - April 26, 2026
- Leadific Review – Benefits of building strong customer relationships - April 26, 2026
