Here are the full specifications of the Cricket Dream 5G smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Cricket Dream 5G Full Specifications
General
| Brand | Cricket |
| Model | Dream 5G |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 176 x 78.5 x 9.6 mm |
| Weight | 222 g |
| Battery capacity | Li-Po 4750 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Electric Blue |
| Released year | September 2021 |
Display
| Screen size | 6.82 inches |
| Resolution | 720 x 1640 pixels at 257 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) chipset
Octa-core 4×2.2 GHz Cortex-A76 and 4×2.0 GHz Cortex-A55 CPU Mali-G57 MC2 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 512GB |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 48 MP camera, 8 MP, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.2 aperture with Panorama and HDR |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Touch focus and Face detection |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 4, 5, 12, 25, 26, 41, 66, 71 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 25, 41, 66, 71 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Cricket Dream 5G Price
Cricket Dream 5G is priced at around $190 in the United States, €165 in Europe and ₦78,100 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $190 |
| United Kingdom | £139 |
| Europe | €165 |
| China | ¥1,225 |
| India | ₹14,250 |
| Nigeria | ₦78,100 |
| Ghana | Gh₵1,150 |
| South Africa | ZAR2,830 |
| Kenya | Ksh21,045 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Messenger Filter Not Working - April 28, 2026
- Fixed: Messenger Video Filters Not Working - April 28, 2026
- Fixed: 0x800f0806 Windows 11 - April 28, 2026

