Here are the full specifications of the Gionee M12 smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.

Also, See:
- Oppo A93 Full Specifications and Price
- Lenovo A7 Full Specifications and Price
- OnePlus 8T+ 5G Full Specifications and Price
Phone Details
Gionee M12 Full Specifications
General
| Brand | Gionee |
| Model | M12 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front (2.5D Curved Glass), plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass (2.5D Curved Glass) |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Ion 5100 mAh |
| Colour variants | Black, Blue, Green |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.55 inches |
| Resolution | 720 x 1600 at 266 PPI density |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6762D Helio A25 (12nm) chipset, Octa-core 4×1.8 GHz Cortex-A53 and 4×1.4 GHz Cortex-A53 CPU and PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Quad, 48 MP, 5 MP, 2 MP and 2 MP with Panorama, LED flash and HDR |
| Front camera | 16 MP |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Micro USB Cable, User guide Google Assistant user guide and Quick Start Guide |
Also, See:
- Itel A25 Pro Full Specifications and Price
- LG W31+ Full Specifications and Price
- Sony Xperia 5 II Full Specifications and Price
Gionee M12 Price
| United States | $180 |
| United Kingdom | £135 |
| Europe | €150 |
| China | ¥1,200 |
| India | ₹13,300 |
| Nigeria | ₦68,700 |
| Ghana | Gh₵1,000 |
| Kenya | Ksh19,700 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Messenger Effects Not Working - April 27, 2026
- Fixed: MW2 Beta Not Working - April 26, 2026
- Top 15 Ways To Prevent Cyber Attacks - April 26, 2026
I need it