Here are the full specifications of HTC Desire 20 Plus smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
Also, See:
- Infinix Note 8 Full Specifications and Price
- Huawei Enjoy 20 Plus Full Specifications and Price
- Motorola Moto E7 Plus Full Specifications and Price
HTC Desire 20 Plus Full Specifications
General
| Brand | HTC |
| Model | Desire 20 Plus (or Desire 20+) |
| Display | IPS LCD |
| Body type | N/A |
| Protection | N/A |
| Dimensions | 164.9 x 75.7 x 9 mm |
| Weight | 203 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable with fast charging proprietary |
| Colour variants | Dawn Orange, Twilight Black |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) chipset, Octa-core 2×2.3 GHz Kryo 465 Gold and 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver CPU and Adreno 618 GPU |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Quad, 48 MP at f/1.8, 5 MP at f/2.2, 2 MP at f/2.4 and 5 MP at f/2.4 with Dual-LED flash, panorama and HDR |
| Front camera | 16 MP at f/2.0 with HDR |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, Cat6 300/75 Mbps |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Also, See:
- Google Pixel 5 Full Specifications and Price
- Oppo A73 Full Specifications and Price
- OnePlus 8T+ 5G Full Specifications and Price
HTC Desire 20+ Price
| United States | $295 |
| United Kingdom | £228 |
| Europe | €250 |
| China | ¥1,965 |
| India | ₹21,650 |
| Nigeria | ₦111,990 |
| Ghana | Gh₵1,709 |
| Kenya | Ksh31,995 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Log out of Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Log in to Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Use Facebook Messenger - May 27, 2026
