Here are the full specifications of the Huawei Mate X2 4G smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Huawei Mate X2 4G Full Specifications
General
| Brand | Huawei |
| Model | Mate X2 4G |
| Display | Foldable OLED, 90Hz |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Glass front, glass back, aluminium frame |
| Dimensions | Unfolded: 161.8 x 145.8 x 8.2 mm
Folded: 161.8 x 74.6 x 14.7 mm |
| Weight | 295 g |
| Battery capacity | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 55W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Black, White, Light Blue |
| Released year | June 2021 |
Display
| Screen size | 8.0 inches |
| Resolution | 2200 x 2480 pixels at 414 PPI density |
| Aspect ratio | N/A |
Hardware
| Processor | Kirin 9000 (5 nm) chipset, Octa-core 1×3.13 GHz Cortex-A77, 3×2.54 GHz Cortex-A77 and 4×2.05 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G78 MP24 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB, 512GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 50 MP camera at f/1.9 aperture, 12 MP at f/2.4, 8 MP at f/4.4 and 16 MP at f/2.2 with Leica optics, LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera at f/2.2 aperture with Panorama and HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB type | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | colour spectrum and Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Huawei Mate X2 4G Price
Huawei Mate X2 4G is priced at around $2,709 in the United States, €2,275 in Europe and ₦1,114,999 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $2,709 |
| United Kingdom | £1,959 |
| Europe | €2,275 |
| China | ¥17,515 |
| India | ₹201,290 |
| Nigeria | ₦1,114,999 |
| Ghana | Gh₵15,865 |
| South Africa | ZAR38,870 |
| Kenya | Ksh292,229 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Bring Virtual Reality into The Workplace - May 15, 2026
- What Drug Did Jeffrey Dahmer Use? - May 15, 2026
- Did Jeffrey Dahmer Kill His Brother? - May 14, 2026
