Here are the full specifications of the Huawei Mate 40E smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Huawei Mate 40E Full Specifications
General
| Brand | Huawei |
| Model | Mate 40E (OCE-AN50) |
| Display | OLED, HDR10, 90Hz |
| Body type | Glass front, glass back, aluminium frame, IP53, dust and splash protection |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 158.6 x 72.5 x 8.8 mm |
| Weight | 188 g |
| Battery capacity | Li-Po 4200 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 40W |
| Wireless charging | Yes, 40W |
| Uptime | No |
| Colour variants | Silver, White, Black |
| Released year | March 2021 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels at 402 PPI density |
| Aspect ratio | N/A |
Hardware
| Processor | Kirin 990E 5G (7 nm+) chipset, Octa-core 2×2.86 GHz Cortex-A76, 2×2.36 GHz Cortex-A76 and 4×1.95 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G76 MP14 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 64 MP at f/1.9 aperture, 8 MP at f/2.4 and 16 MP at f/2.2 cameras with LED flash, Panorama, Leica optics and HDR |
| Front camera | 13 MP camera at f/2.4 aperture with Panorama and HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | EMUI 11 with no Google Play Services |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, under the display, optical |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID, Colour spectrum |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Huawei Mate 40E Price
| United States | $715 |
| United Kingdom | £515 |
| Europe | €600 |
| China | ¥4,655 |
| India | ₹52,025 |
| Nigeria | ₦272,260 |
| Ghana | Gh₵4,100 |
| South Africa | ZAR10,800 |
| Kenya | Ksh78,459 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Log out on Pinterest - May 27, 2026
- How to Edit Post on Pinterest - May 27, 2026
- How to Post on Pinterest - May 26, 2026