Here are the full specifications of the Infinix Hot 11 Play smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.
Also, See:
Phone Details
Infinix Hot 11 Play Full Specifications
General
| Brand | Infinix |
| Model | Hot 11 Play |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 171.8 x 77.96 x 8.9 mm |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 10W |
| Wireless charging | N/A |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Sunset Gold, Exploratory Blue, Polar Black and Haze Green |
| Released year | November 2021 |
Display
| Screen size | 6.82 inches |
| Resolution | 720 x 1640 pixels at 263 PPI density |
| Aspect ratio | N/A |
Hardware
| Processor | MediaTek Helio G35 (12 nm) chipset
Octa-core 4×2.3 GHz Cortex-A53 and 4×1.8 GHz Cortex-A53 CPU PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 12G8B, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 13 MP and QVGA AI lens with Single LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera at f/2.2 aperture with FaceID |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | XOS 7.6 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 40 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Cover and User Manual |
Also, See:
Infinix Hot 11 Play Price
Infinix Hot 11 Play is priced at around $129 in the United States, €115 in Europe and ₦52,979 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $129 |
| United Kingdom | £95 |
| Europe | €115 |
| China | ¥820 |
| India | ₹9,600 |
| Nigeria | ₦52,979 |
| Ghana | Gh₵795 |
| South Africa | ZAR1,970 |
| Kenya | Ksh14,440 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Instagram Crashing - May 1, 2026
- Fixed: Amazon Proceed to Checkout Not Working - April 30, 2026
- Fixed: USPS Informed Delivery Not Working - April 30, 2026



1 thought on “Infinix Hot 11 Play Full Specifications and Price”