Here are the full specifications of the Motorola Moto E30 smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Motorola Moto E30 Full Specifications
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto E30 |
| Display | IPS LCD, 90Hz |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 165.1 x 75.6 x 9.1 mm |
| Weight | 198 g |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 10W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Mineral grey, Digital blue |
| Released year | November 2021 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Unisoc T700 chipset
Octa-core 2xX.x GHz Cortex-A75 and 6×1.8 GHz Cortex-A55 CPU Mali G52 GPU |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 48 MP camera at f/1.8 aperture, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera at f/2.0 aperture with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0 |
| SIM type | Single or Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Motorola Moto E30 Price
Motorola Moto E30 is priced at around $115 in the United States, €100 in Europe and ₦47,400 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $115 |
| United Kingdom | £85 |
| Europe | €100 |
| China | ¥739 |
| India | ₹8,570 |
| Nigeria | ₦47,400 |
| Ghana | Gh₵705 |
| South Africa | ZAR1,740 |
| Kenya | Ksh12,890 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Log in to Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Use Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Log out on Pinterest - May 27, 2026

