Here are the full specifications of the Infinix Note 11 smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Infinix Note 11 Full Specifications
General
| Brand | Infinix |
| Model | Note 11 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 5000mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 18W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Polar Black, Green Wave and Purple |
| Released year | October 2021 |
Display
| Screen size | 6.95 inches |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels at 395 PPI density |
| Aspect ratio | 20.5:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek Helio G88 (12 nm) chipset
Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 and 6×1.8 GHz Cortex-A55 CPU Mali-G52 2EEMC2 GPU |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 50 MP camera at f/1.6 aperture, 2MP at f/2.4 and QVGA AI lens with Quad-LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera with FaceID, HDR and 6-level AI face Beauty |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Touch focus and Face detection |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | XOS 10 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C interface, 1.0 reversible connector |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Cover and User Manual |
Also, See:
Infinix Note 11 Price
Infinix Note 11 is priced at around $179 in the United States, €155 in Europe and ₦73,550 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $179 |
| United Kingdom | £130 |
| Europe | €155 |
| China | ¥1,150 |
| India | ₹13,425 |
| Nigeria | ₦73,550 |
| Ghana | Gh₵1,085 |
| South Africa | ZAR2,620 |
| Kenya | Ksh19,860 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: DBD Error Code 8012 - April 13, 2026
- Fixed: PhonePe Not Working - April 13, 2026
- Fixed: Roblox Error Code 771 - April 13, 2026
