Here are the full specifications of the Infinix Note 11 Pro smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Infinix Note 11 Pro Full Specifications
General
| Brand | Infinix |
| Model | Note 11 Pro |
| Display | IPS LCD, 120Hz |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 173.1 x 78.4 x 8.7 mm |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 33W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Mithril Grey, Haze Green, Mist Blue |
| Released year | October 2021 |
Display
| Screen size | 6.95 inches |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels at 387 PPI density |
| Aspect ratio | N/A |
Hardware
| Processor | Mediatek Helio G96 (12 nm) chipset
Octa-core 2×2.05 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU Mali-G57 MC2 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 64 MP camera at f/1.7 aperture, 13 MP at f/2.5 and 2 MP at f/2.4 with Quad-LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 16 MP camera |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | XOS 8 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 40
1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 LTE band 1, 3, 7, 8, 20, 28 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Infinix Note 11 Pro Price
Infinix Note 11 Pro is priced at around $289 in the United States, €249 in Europe and ₦118,749 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $289 |
| United Kingdom | £210 |
| Europe | €249 |
| China | ¥1,859 |
| India | ₹21,685 |
| Nigeria | ₦118,749 |
| Ghana | Gh₵1,755 |
| South Africa | ZAR4,229 |
| Kenya | Ksh32,070 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: EA Web App Not Working - April 30, 2026
- Fixed: FUT 23 Web App Not Working - April 29, 2026
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Working on Android - April 29, 2026

I like it and very soon I will have one