Here are the full specifications of the Itel A58 Pro smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Phone Details
The Itel A58 Pro model has great specifications. It comes with a 6.6-inches screen with a 720 x 1600 pixels resolution IPS display panel housing the front 5 MP selfie lens.
The processor is a Quad-core CPU, Spreadtrum UNISOC SC7731E chipset and Mali T820 MP1 GPU. It has 2GB RAM and 32GB internal storage. Amazingly, it is 4G LTE network enabled. Itel A58 Pro houses a gigantic 5000mAh battery and runs on Android 11 (Go Edition).
Also, See:
It has triple cameras on the back, a 13 MP primary lens and dual secondary 2 MP and 0.3 MP lens, with LED flash and comes in different colour variants such as Black, Purple and Green. This, however, is just a sneak peek, kindly check the table below for all the features that come with the device.
Itel A58 Pro Full Specifications
General
| Brand | Itel |
| Model | A58 Pro |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Po 4000mAh, non-removable |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Black, Purple and Green |
| Released year | 2022 |
Display
| Screen size | 6.6 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio |
Hardware
| Processor | Spreadtrum UNISOC SC7731E chipset
Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 CPU Mali T820 MP1 GPU |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 64GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 5MP camera and QVGA AI lens with LED flash |
| Front camera | Single Lens, 5 MP camera with HDR |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Face Unlock and Face Beauty |
Software
| OS | Android 11 (Go Edition) |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | No |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Case and User Manual |
Also, See:
Itel A58 Pro Price
Itel A58 Pro is priced at around $85 in the United States, €75 in Europe and ₦35,300 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $85 |
| United Kingdom | £65 |
| Europe | €75 |
| China | ¥540 |
| India | ₹6,395 |
| Nigeria | ₦35,300 |
| Ghana | Gh₵535 |
| South Africa | ZAR1,315 |
| Kenya | Ksh9,655 |
- How to Post YouTube Shorts - May 23, 2026
- How to Sign in to YouTube Account - May 22, 2026
- How to Create a YouTube Account - May 22, 2026



1 thought on “Itel A58 Pro Full Specifications and Price”