Here are the full specifications of the Blackview A95 smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Phone Details
The Blackview A95 model has great specifications. It comes with a 6.53-inches screen with a 720 x 1600 pixels resolution IPS display panel housing the front 8 MP selfie lens.
The processor is an Octa-core CPU, Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) chipset and Adreno 610 GPU. It has 2GB RAM and 32GB internal storage. Amazingly, it is 4G LTE network enabled. Blackview A95 houses a gigantic 5000mAh battery and runs on Android 11 (Doke OS 2.1).
Also, See:
It has triple cameras on the back, a 20 MP primary lens and dual secondary 2 MP cameras, with LED flash and comes in different colour variants such as Gradient Green and Gradient Purple. This, however, is just a sneak peek, kindly check the table below for all the features that come with the device.
Blackview A95 Full Specifications
General
| Brand | Blackview |
| Model | A95 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 163.7 x 75.5 x 8.55 mm |
| Weight | 195 g |
| Battery capacity | Li-Ion 4380mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 18W |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Gradient Green and Gradient Purple |
| Released year | January 2022 |
Display
| Screen size | 6.53 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 269 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Mediatek MT6771V Helio P70 (12 nm)
Octa-core 4×2.1 GHz Cortex-A73 and 4×2.0 GHz Cortex-A53 Mali-G72 MP3 GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 20MP, Sony IMX376 camera at f/1.8 aperture, 2MP at f/2.4 aperture and 2MP at f/2.4 aperture with LED flash and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP front camera with Face Beautification and AI FaceID |
| Camera functions | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Touch focus and Face detection |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | Doke OS 2.1 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C interface, 2.0 reversible connector, USB OTG |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 7, 8, 20, 40 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-placed sensor |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Blackview A95 Price
Blackview A95 is priced at around $159 in the United States, €140 in Europe and ₦66,000 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $159 |
| United Kingdom | £119 |
| Europe | €140 |
| China | ¥1,005 |
| India | ₹11,940 |
| Nigeria | ₦66,000 |
| Ghana | Gh₵990 |
| South Africa | ZAR2,439 |
| Kenya | Ksh18,055 |
- How to Edit a Profile on Snapchat - May 24, 2026
- How to Use Snapchat - May 24, 2026
- How to Create a Snapchat Account - May 24, 2026



3 thoughts on “Blackview A95 Full Specifications and Price”