Here are the full specifications of the Itel P36 Pro smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.
Also, See:
- Lenovo A7 Full Specifications and Price
- Tecno Spark 6 Air Full Specifications and Price
- Infinix Smart 5 Full Specifications and Price
Phone Details
Itel P36 Pro Full Specifications
General
| Brand | Itel |
| Model | P36 Pro |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Colour variants | Gradient Blue, Gradation Purple and Deep Blue |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 at 272 PPI density |
Hardware
| Processor | Spreadtrum UniSoC SC9863A (32nm) chipset, Octa-core 4×1.6 GHz Cortex-A55 CPU and 4×1.2 GHz Cortex-A55 CPU and PowerVR GE8322 GPU |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Dual, 13 MP and 0.3 MP with Panorama, LED flash and HDR |
| Front camera | 8 MP |
Software
| OS | Android 9 (Pie) |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 2, 4, 7, 12, 17 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Case and User Manual |
Also, See:
- LG W11 Full Specifications and Price
- Gionee K3 Pro Full Specifications and Price
- Tecno Pouvoir 4 Pro Full Specifications and Price
Itel P36 Pro Price
| United States | $99 |
| United Kingdom | £75 |
| Europe | €83 |
| China | ¥649 |
| India | ₹7,400 |
| Nigeria | ₦37,600 |
| Ghana | Gh₵575 |
| Kenya | Ksh10,800 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Messenger Filters Not Working - April 27, 2026
- Fixed: Messenger Effects Not Working - April 27, 2026
- Fixed: MW2 Beta Not Working - April 26, 2026
