Here are the full specifications of the Itel P36 smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one.

Also, See:
- LG W31+ Full Specifications and Price
- Realme Q2 Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy M21s Full Specifications and Price
Phone Details
Itel P36 Full Specifications
General
| Brand | Itel |
| Model | P36 |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Battery capacity | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Colour variants | Deep Blue, Gradient Purple and Gradient Blue |
| Released year | 2020 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 at 272 PPI density |
Hardware
| Processor | UniSoC Spreadtrum SC7731E (32nm) chipset, Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 CPU and Arm Mali T820 MP1 GPU |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 16GB, MicroSD expandable |
Camera
| Rear camera | Dual, 8 MP and 0.3 MP with Panorama, LED flash and HDR |
| Front camera | 8 MP |
Software
| OS | Android 9 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | 2, 4, 7, 12, 17 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Protective Case and User Manual |
Also, See:
- Vivo Y3s Full Specifications and Price
- OnePlus 8T Full Specifications and Price
- Nokia 8 V 5G UW Full Specifications and Price
Itel P36 Price
| United States | $79 |
| United Kingdom | £59 |
| Europe | €67 |
| China | ¥517 |
| India | ₹5,890 |
| Nigeria | ₦30,000 |
| Ghana | Gh₵459 |
| Kenya | Ksh8,600 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: MW2 Beta Not Working - April 26, 2026
- Top 15 Ways To Prevent Cyber Attacks - April 26, 2026
- Leadific Review – Benefits of building strong customer relationships - April 26, 2026