Here are the full specifications of the Samsung Galaxy Quantum 2 smartphone device and the price that you need to know before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Samsung Galaxy Quantum 2 Full Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Quantum 2 |
| Display | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, 1200 nits (peak) |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 161.9 x 73.8 x 8.1 mm |
| Weight | 176 g |
| Battery capacity | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 25W |
| Wireless charging | N/A |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Black, White, Violet |
| Released year | April 2021 |
Display
| Screen size | 6.7 inches |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels at 524 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm), QRNG security chipset, Octa-core 1×2.96 GHz Kryo 485, 3×2.42 GHz Kryo 485 and 4×1.78 GHz Kryo 485 CPU and Adreno 640 (700 MHz) GPU |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 64 MP camera at f/1.8 aperture, 12 MP at f/2.2 and 5 MP at f/2.4 with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | Single Lens, 10 MP camera at f/2.2 aperture with HDR |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 10 |
| Skin | One UI 3.1 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, under the display, ultrasonic |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Samsung Galaxy Quantum 2 Price
Samsung Galaxy Quantum 2 is priced around $620 in the United States, €520 in Europe and ₹46,715 in India. Prices in other specific countries are currencies are provided below.
| United States | $620 |
| United Kingdom | £450 |
| Europe | €520 |
| China | ¥4,060 |
| India | ₹46,715 |
| Nigeria | ₦254,300 |
| Ghana | Gh₵3,599 |
| South Africa | ZAR8,865 |
| Kenya | Ksh66,630 |
Latest posts by Goodness (see all)
- How to Log in to Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Use Facebook Messenger - May 27, 2026
- How to Log out on Pinterest - May 27, 2026
