Here are the full specifications of the Samsung Galaxy S21 Plus 5G smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
- TCL Tab 10s Full Specifications and Price
- Infinix Note 8i Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy F4 Full Specifications and Price
- HTC Desire 21 Pro 5G Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy A32 5G Full Specifications and Price
Phone Details
Samsung Galaxy S21 Plus 5G Full Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S21 Plus 5G |
| Display | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass Vectus), glass back (Gorilla Glass Vectus), aluminium frame |
| Protection | Corning Gorilla Glass Vectus |
| Dimensions | 161.4 x 75.6 x 7.8 mm |
| Weight | 202 g |
| Battery capacity | Li-Po 4800 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 25W |
| Uptime | Up to 29 Hours on Talk Time, 670 Hours on Stand-by and 28 Hours on Music Play |
| Colour variants | Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Violet |
| Released year | 2021 |
Display
| Screen size | 6.7 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels at 394 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | Exynos 2100 chipset, Octa-core CPU and Mali GPU |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB, MicroSD non-expandable |
| MicroSD Limit | No |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 12 MP at f/1.8 aperture, 64 MP at f/2.0 and 12 MP at f/2.2 cameras with LED Flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 10 MP camera at f/2.2 aperture with Auto-HDR |
| Camera functions | Autofocus and Face detection |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | One UI 3.1 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs or eSIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G band 1, 3, 5, 7, 8, 28, 40, 77, 78; SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, Pre-applied Screen Protector, Phone Case, SIM Tray Ejector and User Manual |
Also, See:
- Alcatel 1S 2021 Full Specifications and Price
- Oppo Reno 3 Full Specifications and Price
- BLU G50 Mega Full Specifications and Price
- Xiaomi Redmi Note 9T 5G Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy J2 Core 2020 Full Specifications and Price
Samsung Galaxy S21 Plus 5G Price
| United States | $870 |
| United Kingdom | £637 |
| Europe | €717 |
| China | ¥5,630 |
| India | ₹63,580 |
| Nigeria | ₦331,750 |
| Ghana | Gh₵5,075 |
| Kenya | Ksh95,720 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: USPS Informed Delivery Not Working - April 30, 2026
- Fixed: Call of Duty Modern Warfare 2 Beta Not Working - April 30, 2026
- Fixed: JazzCash Not Working - April 30, 2026