Here are the full specifications of the Samsung Galaxy A32 5G smartphone device and price that you need to consider reading before you proceed to buy one with your money or on credit.

Also, See:
- Xiaomi Mi 10i 5G Full Specifications and Price
- Apple iPhone 12 Mini Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy J2 Core 2020 Full Specifications and Price
- 6G Technology: Huawei offers roll-out support to Australia
Phone Details
Samsung Galaxy A32 5G Full Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A32 5G |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 164.2 x 76.1 x 9.1 mm |
| Weight | 205 g |
| Battery capacity | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 15W |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Awesome Black, Awesome White, Awesome Blue, Awesome Violet |
| Released year | 2021 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 270 PPI density |
| Aspect ratio | 20:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek MT6853 Dimensity 720 5G (7 nm) chipset, Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A76 and 6×2.0 GHz Cortex-A55 CPU and Mali-G57 MC3 GPU |
| RAM | 4GB, 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 256GB |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 48 MP at f/1.0, 8 MP at f/2.2, 5 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 cameras with LED flash, Panorama and HDR |
| Front camera | 13 MP camera at f/2.2 aperture |
| Camera functions | N/A |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | One UI 3.0 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| SIM type | Single or Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | Yes |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
- Vivo iQOO 7 Full Specifications and Price
- TCL NxtPaper Full Specifications and Price
- CoolPad Cool X Full Specifications and Price
- Samsung Galaxy M21s Full Specifications and Price
Samsung Galaxy A32 5G Price
| United States | $339 |
| United Kingdom | £249 |
| Europe | €279 |
| China | ¥2,190 |
| India | ₹24,790 |
| Nigeria | ₦129,200 |
| Ghana | Gh₵1,975 |
| Kenya | Ksh37,270 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: Roblox Error Code 771 - April 13, 2026
- Why is Spotify Not Working? - April 12, 2026
- Fixed: WhatsApp Not Working - April 12, 2026