Here are the full specifications of the Sharp AQUOS V6 Plus smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Phone Details
The Sharp AQUOS V6 Plus model has great specifications. It comes with a 6.52-inches screen with a 720 x 1600 pixels resolution IPS display panel housing the front 5 MP selfie lens.
The processor is an Octa-core CPU, Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) chipset and Adreno 610 GPU. It has 2GB RAM and 32GB internal storage. Amazingly, it is 4G LTE network enabled. Sharp AQUOS V6 Plus houses a gigantic 5000mAh battery and runs on Android 12.
Also, See:
It has dual cameras on the back, an 8 MP primary lens and a secondary AI depth sensor, with Dual LED flash and comes in different colour variants such as Gray Sand and Deep Blue Sea. This, however, is just a sneak peek, kindly check the table below for all the features that come with the device.
Sharp AQUOS V6 Plus Full Specifications
General
| Brand | Sharp |
| Model | AQUOS V6 Plus |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 165.2 x 75.5 x 8.9 mm |
| Weight | 190 g |
| Battery capacity | Li-Ion 5000mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 15W (wired) |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Gray Sand and Deep Blue Sea |
| Released year | February 2022 |
Display
| Screen size | 6.52 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels at 274 PPI density |
| Aspect ratio | 19.5:9 ratio |
Hardware
| Processor | MediaTek Helio G25 (12 nm) chipset
Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 and 6×1.8 GHz Cortex-A55 CPU PowerVR GE8320 GPU |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 512GB |
Camera
| Rear camera | Triple Lens, 50 MP camera at f/1.8 aperture, 2 MP at f/2.4 and 2 MP at f/2.4 with LED flash and HDR |
| Front camera | Single Lens, 8 MP camera at f/2.0 aperture with FaceID and HDR |
| Camera functions | Autofocus, Digital zoom, and Touch focus |
Software
| OS | Android 12 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Type-C |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | Yes, rear-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable, TPU Silicon case and User Manual |
Also, See:
Sharp AQUOS V6 Plus Price
Sharp AQUOS V6 Plus is priced at around $175 in the United States, €155 in Europe and ₦72,800 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $175 |
| United Kingdom | £129 |
| Europe | €155 |
| China | ¥1,109 |
| India | ₹13,039 |
| Nigeria | ₦72,800 |
| Ghana | Gh₵1,155 |
| South Africa | ZAR2,645 |
| Kenya | Ksh19,899 |
- Fixed: PokerStars Not Working - May 15, 2026
- Fixed: First Direct App Not Working - May 15, 2026
- Fixed: Runescape Launcher Not Working - May 15, 2026




