Here are the full specifications of the Sony Xperia Pro-I smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Also, See:
Phone Details
Sony Xperia Pro-I Full Specifications
General
| Brand | Sony |
| Model | Xperia Pro-I |
| Display | OLED, 1B colours, 120Hz, HDR BT.2020 |
| Body type | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 6), aluminium frame |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Dimensions | 166 x 72 x 8.9 mm |
| Weight | 221 g |
| Battery capacity | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Fast charging | Yes, 30W
50% in 30 min |
| Wireless charging | N/A |
| Uptime | No |
| Colour variants | Frosted Black |
| Released year | Expected in December 2021 |
Display
| Screen size | 6.5 inches |
| Resolution | 1644 x 3840 pixels at 643 PPI density |
| Aspect ratio | 21:9 ratio |
Hardware
| Processor | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) chipset
Octa-core 1×2.84 GHz Kryo 680, 3×2.42 GHz Kryo 680 and 4×1.80 GHz Kryo 680 CPU Adreno 660 GPU |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 512GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Not Specified |
Camera
| Rear camera | Quad Lens, 12 MP camera at f/2.0-4.0 aperture, 12 MP at f/2.4, 12 MP at f/2.2 and 0.3 MP TOF 3D with Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, 12-bit RAW, HDR and eye-tracking |
| Front camera | 8 MP camera with HDR |
| Camera functions | Single Lens, 8 MP camera at f/2.0 aperture with HDR |
Software
| OS | Android 11 |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB type | Type-C 3.2; USB On-The-Go, DisplayPort |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71;
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66; 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 |
| 5G | Yes |
| 5G bands | 5G bands 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6;
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6; 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Sensors
| Fingerprint | Yes, side-mounted |
| Proximity | Yes |
| Barometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Others | Colour Spectrum and Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and User Manual |
Also, See:
Sony Xperia Pro-I Price
Sony Xperia Pro-I is priced at around $2,100 in the United States, €1800 in Europe and ₦862,150 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $2,100 |
| United Kingdom | £1,520 |
| Europe | €1,800 |
| China | ¥13,425 |
| India | ₹157,255 |
| Nigeria | ₦862,150 |
| Ghana | Gh₵12,730 |
| South Africa | ZAR31,995 |
| Kenya | Ksh233,605 |
Latest posts by Goodness (see all)
- Fixed: 0x800f0806 Windows 11 - April 28, 2026
- Fixed: KB5017321 Update Not Installing on Windows 11 - April 28, 2026
- Fixed: Google Play Store Error DF-DFERH-01 - April 28, 2026

