Here are the full specifications of the Tecno POP 5S smartphone device and the price you need to know before buying one with your money or on credit.

Phone Details
The Tecno POP 5S model has great specifications. It comes with a 5.7-inches screen with a 720 x 1520 pixels resolution IPS display panel housing the front 2 MP selfie lens.
The processor is a Quad-core CPU, Spreadtrum UNISOC SC9832E chipset and Mali T820 MP2 GPU. It has 2GB RAM and 32GB internal storage. Amazingly, it is 4G LTE network enabled. Tecno POP 5S houses a gigantic 3020mAh battery and runs on Android 10 (Go Edition).
Also, See:
It has dual cameras on the back, a 5 MP primary lens and a secondary QVGA lens, with LED flash and comes in different colour variants such as Deep Blue, Gradation Green and Light Purple. This, however, is just a sneak peek, kindly check the table below for all the features that come with the device.
Tecno POP 5S Full Specifications
General
| Brand | Tecno |
| Model | POP 5S |
| Display | IPS LCD capacitive touchscreen with 16M colours |
| Body type | Glass front |
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Dimensions | 148 x 72.3 x 9.9 mm |
| Weight | 160 g |
| Battery capacity | Li-Po 3020 mAh, removable |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Uptime | N/A |
| Colour variants | Deep Blue, Gradation Green and Light Purple |
| Released year | January 2022 |
Display
| Screen size | 5.7 inches |
| Resolution | 720 x 1520 pixels at 292 PPI density |
| Aspect ratio | 19:9 ratio |
Hardware
| Processor | Spreadtrum UNISOC SC9832E Chipset
Quad-core 4×1.4 GHz Cortex-A53 CPU Mali T820 MP2 GPU |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB, MicroSD expandable |
| MicroSD Limit | Up to 64GB |
Camera
| Rear camera | Dual Lens, 5MP camera and QVGA AI lens with LED flash |
| Front camera | Single Lens, 2 MP camera at f/2.2 aperture with FaceID |
| Camera functions | Autofocus and Touch focus |
Software
| OS | Android 10 (Go Edition) |
| Skin | N/A |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB type | USB Micro USB 2.0 |
| SIM type | Dual, Nano-SIMs |
| GSM/CDMA | GSM |
| 2G | Yes |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | Yes |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G/ LTE | Yes |
| 4G bands | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity | Yes |
| Barometer | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Others | Face ID |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
MISC
| Also in the box | Charging Adapter, USB Cable and Earpiece |
Also, See:
Tecno POP 5S Price
Tecno POP 5S is priced at around $79 in the United States, €69 in Europe and ₦32,800 in Nigeria. Prices in other specific countries and currencies are provided below.
| United States | $79 |
| United Kingdom | £59 |
| Europe | €69 |
| China | ¥499 |
| India | ₹5,915 |
| Nigeria | ₦32,800 |
| Ghana | Gh₵495 |
| South Africa | ZAR1,199 |
| Kenya | Ksh8,970 |
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Working on Android - April 29, 2026
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Connecting - April 29, 2026
- Fixed: WhatsApp Video Call Not Working - April 29, 2026


2 thoughts on “Tecno POP 5S Full Specifications and Price”